Betel.tv na Youtube Betel na Facebooku

Czytelnia

Zamieszczone w tym dziale teksty i materiały można kopiować i publikować w innych miejscach pod warunkiem zachowania ich treści w niezmienionej formie oraz podania źródła, np. betel.kz.pl, BETEL.Tv. Zabrania się natomiast czerpania zysku z wykorzystanych materiałów lub ich części.


Zapraszamy do studiowania wykładów pastora Michała Hydzika odczytywanych podczas wtorkowych nabożeństw przez Damiana Zajonca. Poza wersją audio dostępną w dziale "Kazania", udostępniamy także oryginalne zapiski pastora Michała w kolejnych seriach: Chrzest w Duchu Świętym, praca Ducha Świętego oraz Dary Ducha Świętego.

 • Słowo od Pastora - Refleksje na przełomie roku (B. Wrzecionko i A. Duchniak)

  2014-11-29 17:15
  Jak ten czas prędko leci… Ani się nie obejrzeliśmy, a znów mamy grudzień, przed nami Święta Bożego Narodzenia i przełom roku. To zawsze chwila, która sprzyja refleksjom; spojrzeniu wstecz. Budzą się nowe oczekiwania, plany, marzenia na rok następny...
 • Słowo od Pastora - Kościół w mocy (B. Wrzecionko)

  2014-11-01 18:45
  Nie mogę czytać księgi Dziejów Apostolskich, żeby nie czuć się zawstydzony. Apostołowie żyli i usługiwali w sferze cudów. Nawet laicy tacy jak Szczepan i Filip, którzy usługiwali przy stołach, byli mocarzami w Duchu Świętym, czyniąc cuda i poruszając całe miasta. Ukazywali się im aniołowie, rozwiązywali ich łańcuchy i wyprowadzali ich ze strzeżonego więzienia. Mieli oni mocne widzenia, wyraźne i szczegółowe.
 • Słowo od Pastora - Przemijanie (M. Hydzik)

  2014-09-30 07:04
  Pokolenie odchodzi, pokolenie przychodzi... (Kazn 1:4)
 • Słowo od Pastora - Komora modlitwy (B. Wrzecionko)

  2014-09-30 06:25
  Poprzednim razem w artykule Dom modlitwy pisałem o roli, znaczeniu i konieczności modlitwy - dla zboru. Powtórzę - modlitwa to lokomotywa, która pociągnie nasz zbór.
  Ale…
 • Słowo od Pastora - Dom Modlitwy (B. Wrzecionko)

  2014-08-02 10:48
  Kiedy rozmyślałem nad naszym zborem, nad tym, jakim miałby on być, przypomniały mi się słowa Jezusa: Dom mój będzie nazwany domem modlitwy…
  Żadne odkrycie – nic nowego – powrót do fundamentów, do podstaw.
  Cieszę się, że modlitwa w naszym zborze zajmuje ważne miejsce, że jest wiele spotkań modlitewnych – począwszy od codziennej porannej godziny modlitwy, poprzez grupy domowe, czwartkową modlitwę sióstr, piątkową braci, a skończywszy na comiesięcznym spotkaniu w sobotę przed Wieczerzą Pańską (nie licząc innych, jak choćby trzydniowego postu i modlitwy przed Dniami Opamiętania co kwartał).
  Już troszkę mniej cieszy mnie frekwencja na tych spotkaniach...
 • Słowo od Pastora - Jak na początku (Dz. Ap. 11:15) (M. Hydzik)

  2014-05-30 15:16

  W tym miesiącu (8 Czerwca) chrześcijanie obchodzić będą kolejną rocznicę zesłania w Zielone Święta Ducha Świętego.

  Korzystając z okazji, chcę zastanowić się nad niektórymi prawdami o tym, jak było na początku, bo niestety, również i ta pamiątka na przestrzeni historii obrosła w różnorodną tradycję, zwyczaje i niebiblijne praktyki...

 • Indie: Coca-Cola i Jezus - wywiad z pastorem Leszkiem Mochą

  2014-04-06 00:00
  W wielu miejscach ludzie nigdy nie słyszeli słowa „Jezus” . Pytają, czy to nowy smak Coca-Coli, czy coś innego?
 • Słowo od Pastora - Małżeństwa, rozwody, powtórne małżeństwa (M. Hydzik)

  2014-03-01 00:00
  Pytanie z internetu do Pastora: Pastorze, jaki jest stosunek Kościoła Zielonoświątkowego do coraz częstszego zjawiska jakim są rozwody i powtórne małżeństwa?
  Odpowiedź: Przede wszystkim zgadzam się z opinią, że coraz częściej spotykamy się z praktyką rozwodów, konkubinatu i wielokrotnego zawierania powtórnych małżeństw.
  Wracając jednak do pytania, na wstępie stwierdzić należy, że odpowiedź na nie nie jest łatwa...
 • Felieton - Ukraina (W. Wieja)

  2014-02-27 00:00
  Błagam, błagam, błagam! Proszę, proszę, proszę! Boże, zrób coś w tej Ukrainie!
  Taką mniej więcej modlitwę usłyszałem w niedzielny poranek. Boże, zrób coś!
  A Bóg zerka na to i mówi: Kościele, zrób coś!...
 • Felieton - Świnki trzy (W. Wieja)

  2014-01-06 00:00
  Były sobie świnki trzy, świnki trzy, świnki trzy... - kto nie kojarzy melodii z disneyowskiej wersji starej angielskiej baśni, niech zajrzy na kanał YouTube i sobie ją przypomni. W ogóle całą baśń warto sobie przypomnieć (raczej obowiązkowe przed dalszym czytaniem, bo nie będę opowiadał w szczegółach), ponieważ zawiera sporą dawkę mądrości, której nierzadko nam brakuje. O, przepraszam: mi brakuje. A jako że, zgodnie z Listem Jakuba 1:5, poprosiłem o mądrość, więc Pan jej udziela chętnie i bez wypominania (aczkolwiek w ściśle określonych dawkach).
  Jednym z pierwszych stopni mądrości jest rozróżnienie, którą świnką jestem i jaką budowlę wznoszę. Hmmm...
 • Felieton - Przekleństwo bożej woli (W. Wieja)

  2013-11-26 00:00
  Job jest przedstawiony w Biblii jako najbogatszy człowiek na Wschodzie, czyli na całym świecie, ponieważ rozwiniętej cywilizacji Zachodu wtedy jeszcze nie było. Job miał siedem tysięcy owiec, trzy tysiące wielbłądów, pięćset par wołów i pięćset oślic. Był zatem hodowlanym potentatem. Największym jego bogactwem była jednak rodzina: żona, siedmiu synów i trzy córki.
  W takich okolicznościach zaatakował go szatan. Zagrabił dobytek, zabił dzieci i dotknął Joba ciężką chorobą...
 • Felieton - Uwielbiaj jak nigdy (W. Wieja)

  2013-11-01 21:19
  Toczy się typowe nabożeństwo metodystyczne w latach 80-tych XX wieku - takie odbywały się regularnie w moim rodzinnym domu w Wiśle. Ciocia Zuzia z zapałem przygrywa na fisharmonii, żeby lepiej się śpiewało hymny - a musiała mieć niezły wigor, bo fisharmonia wymagała pedałowania w celu pompowania powietrza, z którego brały się dźwięki. Pamiętam wezwanie: uwielbiajmy Pana tak, jak tego wcześniej nie robiliśmy!...
 • Słowo od Pastora - Obfitość problemem? (B. Wrzecionko)

  2013-11-01 00:00
  Apostoł Paweł w liście do Filipian 4:12 zawarł takie słowa: Umiem się ograniczyć, umiem też żyć w obfitości. Wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony; umiem być nasycony, jak i głód cierpieć, obfitować i znosić niedostatek.
  Na pozór wydaje się trudnym doświadczeniem w życiu cierpieć niedostatek, głód, żyć w ograniczeniach np. finansowych czy zdrowotnych lub w jakichkolwiek innych.
  Naturalnym jest, że w takich sytuacjach potrzebujemy Bożej pomocy, cudu, ratunku, albo też Jego posilenia i wzmocnienia, by umieć żyć w niedostatkach, cierpieniach itp.
  Niełatwo jest powiedzieć wraz z apostołem Pawłem umiem się ograniczyć... To jest postawa, której musimy się uczyć w życiu.
  Ta druga część wypowiedzi wydaje się dużo łatwiejsza...
 • Felieton - Wiara ojców (W. Wieja)

  2013-11-01 00:00
  Opowiem wam historię o starszej pani, która nie zawsze była starsza, ale taką ją pamiętałem od dziecka.
  Moja babcia. Zawsze miła, uśmiechnięta i nigdy nie narzekająca. Ten brak narzekania wskazywałby na inne pochodzenie niż polskie, ale to tylko pozory.
  Jej radość miała inne źródło i wstyd się przyznać, ale doceniłem to dopiero po jej śmierci...
 • Słowo od Pastora - Zważaj na swoje słowa (M. Hydzik)

  2013-10-31 00:00
  W poprzednim rozważaniu na ten temat zwróciłem uwagę na to, że mowa sprawia często wiele problemów w relacjach międzyludzkich. Dlatego posługiwanie się językiem musi być bardzo rozważne. Bezmyślne, nieodpowiedzialne słowa jakie język wypowiada są jakby źródłem śmiercionośnego strumienia, który płynie i płynie niosąc śmierć dokądkolwiek dotrze. Nawet jeśli po czasie żałujemy tego, co nierozważnie wypowiedzieliśmy, nie jesteśmy już w stanie tego cofnąć. Tak jak nie jesteśmy w stanie w całości pozbierać rozlanej wody, tak nie jesteśmy w stanie cofnąć wypowiedzianych słów. Żyją one już swoim życiem. Mogą być dalej i dalej przekazywane, wywołując po drodze wiele bólu i krzywdy...
 • Felieton - All inclusive* (W. Wieja)

  2013-09-16 00:00
  Wybaczcie, że tak banalne skojarzenie z hotelarstwem, wczasami i ogólnie "byczeniem się" wykorzystam do głębszych duchowych refleksji..
  Nie ulega wątpliwości, że turystyczna oferta all inclusive zawierająca wszystkie możliwe atrakcje i opcje do wykorzystania w pakiecie, musi sporo kosztować. Nie miałem tej rozterki, jaką opcję na wakacje wybrać, gdyż najlepiej pasująca do moich możliwości nie zawierała surfingu, sailingu czy golfa, nie mówiąc o nocowaniu w kilkugwiazdkowym hotelu.
  Ale do rzeczy, czyli do duchowych refleksji...
 • Słowo od Pastora - Zważaj na język (M. Hydzik)

  2013-09-10 00:00

  W poprzednim rozważaniu na podstawie m.in. książki S. Doherty p.t. Budowanie więzi i przywództwo apelowałem o zważanie na to, czego słuchamy. Przez niewłaściwe słuchanie kalamy serca, nabywamy się ciężaru duszy. Wiara bywa podważana, a niektórzy odwracają się od Boga. Tym razem chcę raz jeszcze (już o tym kiedyś pisałem) wrócić do tematu ludzkiego języka.

 • Słowo od Pastora - Zdrowe serce (A. Duchniak)

  2013-09-01 00:00

  W minionym czasie wiele zastanawiałem się nad prawidłowym funkcjonowaniem Kościoła oraz nad zadaniami powierzonymi mu przez Pana Jezusa.

  Jednym z najczęściej używanych obrazów Kościoła jest ciało. Zgodnie z listem do Efezjan 4:15-16 dowiadujemy się, w jaki sposób Bóg widzi Kościół i jak chce, aby on funkcjonował. Ten fragment Bożego Słowa stawia przede mną wysokie wymagania, zmusza, abym zastanowił się nad faktycznym stanem mojego życia.

 • Felieton - Pobożność do naprawy (W. Wieja)

  2013-08-04 00:00

  Paweł, sługa Boży, apostoł Jezusa Chrystusa w służbie wiary wybranych Bożych i w służbie poznania prawdy, która jest zgodna z pobożnością (Tyt 1:1).

  Rzadko zwracałem uwagę na wstępy w listach Pawła, a szczególnie ten do Tytusa omijałem z daleka lekceważąc "mniej istotne" fragmenty Biblii. Aż tu nagle, niespodziewanie zakotwiczyłem w pierwszym wersie tegoż listu zadając sobie pytanie, czy mogę postawić znak równości między moim poznaniem prawdy, a praktycznym życiem. Apostoł Paweł nigdy nie głosił Ewangelii bez przełożenia jej na codzienne życie z Bogiem. Oczywiście wzorem niedoścignionym jest sam Jezus.

  Integralność chrześcijańskiego życia ma się objawiać posłuszeństwem wobec Prawdy.

 • Felieton - W jakiej lidze grasz? (W. Wieja)

  2013-07-17 00:00
  Pochwyciłeś? Więc co o tym świadczy?
  Nie jakobym już to osiągnął albo już był doskonały, ale dążę do tego, aby pochwycić, ponieważ zostałem pochwycony przez Jezusa Chrystusa (Filipian 3:12).
  Nie mam ochoty na ładne wstępy i gładkie słówka. Strzelam z grubej berty: pomimo niezwykle owocnego życia wypełnionego znakami i cudami, Paweł pisze, że jeszcze nie osiągnął tego, do czego zmierza. A ja co robię? Pomimo mizernych owoców, lubię powtarzać, że pochwyciłem, uchwyciłem się Chrystusa, złapałem przebudzenie, czy wręcz Pana Boga za nogi. Jakże łatwo wpaść w sidła usypiającej mantry wpajającej nam, że Pan jest wśród nas!