Betel.tv na Youtube Betel na Facebooku

Czytelnia

Zamieszczone w tym dziale teksty i materiały można kopiować i publikować w innych miejscach pod warunkiem zachowania ich treści w niezmienionej formie oraz podania źródła, np. betel.kz.pl, BETEL.Tv. Zabrania się natomiast czerpania zysku z wykorzystanych materiałów lub ich części.


Zapraszamy do studiowania wykładów pastora Michała Hydzika odczytywanych podczas wtorkowych nabożeństw przez Damiana Zajonca. Poza wersją audio dostępną w dziale "Kazania", udostępniamy także oryginalne zapiski pastora Michała w kolejnych seriach: Chrzest w Duchu Świętym, praca Ducha Świętego oraz Dary Ducha Świętego.

 • Słowo od Pastora - Rzeka wody żywej (B. Wrzecionko)

  2015-06-05 17:08
  W minionych dniach świętowaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń dla Kościoła - zesłanie Ducha Świętego w dzień Pięćdziesiątnicy. Było to i wciąż jest przełomowym przeżyciem dla Kościoła Jezusa Chrystusa...
 • Słowo od Pastora - "Wykorzystując czas" (B. Wrzecionko)

  2015-05-10 22:32
  Apostoł Paweł w liście do Efezjan 5,16 mówi wykorzystując czas, gdyż dni są złe. O tym, że dni są złe i coraz gorsze pisałem w poprzednim (marcowym) artykule pt: „mocne korzenie”. Później jednak natrafiłem na proroctwo, które Bóg dał pewnej siostrze już 47 lat temu...
 • Słowo od Pastora - Mocne korzenie (B. Wrzecionko)

  2015-02-28 13:05

  A o czasach i porach, bracia, nie ma potrzeby do was pisać. Sami bowiem dokładnie wiecie, iż dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy…

  Parafrazując te słowa apostoła Pawła mogę powiedzieć, że dziś o wiele bardziej niż wtedy nie ma potrzeby nikogo przekonywać w jakich czasach żyjemy.

 • Słowo od Pastora - "Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów" (M. Hydzik)

  2015-01-01 22:23
  Na początku roku 2015 chciałbym podzielić się kilkoma wydarzeniami opisanymi przez Biblię, przez które Pan w ostatnim czasie zdecydowanie do mnie przemawia.
  A pierwszym z nich jest wydarzenie, jakie miało miejsce na górze Horeb, gdzie Bóg musiał strofować swój lud mówiąc: „Już DOSYĆ waszego postoju... WYRUSZCIE więc...”
 • Słowo od Pastora - Refleksje na przełomie roku (B. Wrzecionko i A. Duchniak)

  2014-11-29 17:15
  Jak ten czas prędko leci… Ani się nie obejrzeliśmy, a znów mamy grudzień, przed nami Święta Bożego Narodzenia i przełom roku. To zawsze chwila, która sprzyja refleksjom; spojrzeniu wstecz. Budzą się nowe oczekiwania, plany, marzenia na rok następny...
 • Słowo od Pastora - Kościół w mocy (B. Wrzecionko)

  2014-11-01 18:45
  Nie mogę czytać księgi Dziejów Apostolskich, żeby nie czuć się zawstydzony. Apostołowie żyli i usługiwali w sferze cudów. Nawet laicy tacy jak Szczepan i Filip, którzy usługiwali przy stołach, byli mocarzami w Duchu Świętym, czyniąc cuda i poruszając całe miasta. Ukazywali się im aniołowie, rozwiązywali ich łańcuchy i wyprowadzali ich ze strzeżonego więzienia. Mieli oni mocne widzenia, wyraźne i szczegółowe.
 • Słowo od Pastora - Przemijanie (M. Hydzik)

  2014-09-30 07:04
  Pokolenie odchodzi, pokolenie przychodzi... (Kazn 1:4)
 • Słowo od Pastora - Komora modlitwy (B. Wrzecionko)

  2014-09-30 06:25
  Poprzednim razem w artykule Dom modlitwy pisałem o roli, znaczeniu i konieczności modlitwy - dla zboru. Powtórzę - modlitwa to lokomotywa, która pociągnie nasz zbór.
  Ale…
 • Słowo od Pastora - Dom Modlitwy (B. Wrzecionko)

  2014-08-02 10:48
  Kiedy rozmyślałem nad naszym zborem, nad tym, jakim miałby on być, przypomniały mi się słowa Jezusa: Dom mój będzie nazwany domem modlitwy…
  Żadne odkrycie – nic nowego – powrót do fundamentów, do podstaw.
  Cieszę się, że modlitwa w naszym zborze zajmuje ważne miejsce, że jest wiele spotkań modlitewnych – począwszy od codziennej porannej godziny modlitwy, poprzez grupy domowe, czwartkową modlitwę sióstr, piątkową braci, a skończywszy na comiesięcznym spotkaniu w sobotę przed Wieczerzą Pańską (nie licząc innych, jak choćby trzydniowego postu i modlitwy przed Dniami Opamiętania co kwartał).
  Już troszkę mniej cieszy mnie frekwencja na tych spotkaniach...
 • Słowo od Pastora - Jak na początku (Dz. Ap. 11:15) (M. Hydzik)

  2014-05-30 15:16

  W tym miesiącu (8 Czerwca) chrześcijanie obchodzić będą kolejną rocznicę zesłania w Zielone Święta Ducha Świętego.

  Korzystając z okazji, chcę zastanowić się nad niektórymi prawdami o tym, jak było na początku, bo niestety, również i ta pamiątka na przestrzeni historii obrosła w różnorodną tradycję, zwyczaje i niebiblijne praktyki...

 • Indie: Coca-Cola i Jezus - wywiad z pastorem Leszkiem Mochą

  2014-04-06 00:00
  W wielu miejscach ludzie nigdy nie słyszeli słowa „Jezus” . Pytają, czy to nowy smak Coca-Coli, czy coś innego?
 • Słowo od Pastora - Małżeństwa, rozwody, powtórne małżeństwa (M. Hydzik)

  2014-03-01 00:00
  Pytanie z internetu do Pastora: Pastorze, jaki jest stosunek Kościoła Zielonoświątkowego do coraz częstszego zjawiska jakim są rozwody i powtórne małżeństwa?
  Odpowiedź: Przede wszystkim zgadzam się z opinią, że coraz częściej spotykamy się z praktyką rozwodów, konkubinatu i wielokrotnego zawierania powtórnych małżeństw.
  Wracając jednak do pytania, na wstępie stwierdzić należy, że odpowiedź na nie nie jest łatwa...
 • Felieton - Ukraina (W. Wieja)

  2014-02-27 00:00
  Błagam, błagam, błagam! Proszę, proszę, proszę! Boże, zrób coś w tej Ukrainie!
  Taką mniej więcej modlitwę usłyszałem w niedzielny poranek. Boże, zrób coś!
  A Bóg zerka na to i mówi: Kościele, zrób coś!...
 • Felieton - Świnki trzy (W. Wieja)

  2014-01-06 00:00
  Były sobie świnki trzy, świnki trzy, świnki trzy... - kto nie kojarzy melodii z disneyowskiej wersji starej angielskiej baśni, niech zajrzy na kanał YouTube i sobie ją przypomni. W ogóle całą baśń warto sobie przypomnieć (raczej obowiązkowe przed dalszym czytaniem, bo nie będę opowiadał w szczegółach), ponieważ zawiera sporą dawkę mądrości, której nierzadko nam brakuje. O, przepraszam: mi brakuje. A jako że, zgodnie z Listem Jakuba 1:5, poprosiłem o mądrość, więc Pan jej udziela chętnie i bez wypominania (aczkolwiek w ściśle określonych dawkach).
  Jednym z pierwszych stopni mądrości jest rozróżnienie, którą świnką jestem i jaką budowlę wznoszę. Hmmm...
 • Felieton - Przekleństwo bożej woli (W. Wieja)

  2013-11-26 00:00
  Job jest przedstawiony w Biblii jako najbogatszy człowiek na Wschodzie, czyli na całym świecie, ponieważ rozwiniętej cywilizacji Zachodu wtedy jeszcze nie było. Job miał siedem tysięcy owiec, trzy tysiące wielbłądów, pięćset par wołów i pięćset oślic. Był zatem hodowlanym potentatem. Największym jego bogactwem była jednak rodzina: żona, siedmiu synów i trzy córki.
  W takich okolicznościach zaatakował go szatan. Zagrabił dobytek, zabił dzieci i dotknął Joba ciężką chorobą...
 • Felieton - Uwielbiaj jak nigdy (W. Wieja)

  2013-11-01 21:19
  Toczy się typowe nabożeństwo metodystyczne w latach 80-tych XX wieku - takie odbywały się regularnie w moim rodzinnym domu w Wiśle. Ciocia Zuzia z zapałem przygrywa na fisharmonii, żeby lepiej się śpiewało hymny - a musiała mieć niezły wigor, bo fisharmonia wymagała pedałowania w celu pompowania powietrza, z którego brały się dźwięki. Pamiętam wezwanie: uwielbiajmy Pana tak, jak tego wcześniej nie robiliśmy!...
 • Słowo od Pastora - Obfitość problemem? (B. Wrzecionko)

  2013-11-01 00:00
  Apostoł Paweł w liście do Filipian 4:12 zawarł takie słowa: Umiem się ograniczyć, umiem też żyć w obfitości. Wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony; umiem być nasycony, jak i głód cierpieć, obfitować i znosić niedostatek.
  Na pozór wydaje się trudnym doświadczeniem w życiu cierpieć niedostatek, głód, żyć w ograniczeniach np. finansowych czy zdrowotnych lub w jakichkolwiek innych.
  Naturalnym jest, że w takich sytuacjach potrzebujemy Bożej pomocy, cudu, ratunku, albo też Jego posilenia i wzmocnienia, by umieć żyć w niedostatkach, cierpieniach itp.
  Niełatwo jest powiedzieć wraz z apostołem Pawłem umiem się ograniczyć... To jest postawa, której musimy się uczyć w życiu.
  Ta druga część wypowiedzi wydaje się dużo łatwiejsza...
 • Felieton - Wiara ojców (W. Wieja)

  2013-11-01 00:00
  Opowiem wam historię o starszej pani, która nie zawsze była starsza, ale taką ją pamiętałem od dziecka.
  Moja babcia. Zawsze miła, uśmiechnięta i nigdy nie narzekająca. Ten brak narzekania wskazywałby na inne pochodzenie niż polskie, ale to tylko pozory.
  Jej radość miała inne źródło i wstyd się przyznać, ale doceniłem to dopiero po jej śmierci...
 • Słowo od Pastora - Zważaj na swoje słowa (M. Hydzik)

  2013-10-31 00:00
  W poprzednim rozważaniu na ten temat zwróciłem uwagę na to, że mowa sprawia często wiele problemów w relacjach międzyludzkich. Dlatego posługiwanie się językiem musi być bardzo rozważne. Bezmyślne, nieodpowiedzialne słowa jakie język wypowiada są jakby źródłem śmiercionośnego strumienia, który płynie i płynie niosąc śmierć dokądkolwiek dotrze. Nawet jeśli po czasie żałujemy tego, co nierozważnie wypowiedzieliśmy, nie jesteśmy już w stanie tego cofnąć. Tak jak nie jesteśmy w stanie w całości pozbierać rozlanej wody, tak nie jesteśmy w stanie cofnąć wypowiedzianych słów. Żyją one już swoim życiem. Mogą być dalej i dalej przekazywane, wywołując po drodze wiele bólu i krzywdy...
 • Felieton - All inclusive* (W. Wieja)

  2013-09-16 00:00
  Wybaczcie, że tak banalne skojarzenie z hotelarstwem, wczasami i ogólnie "byczeniem się" wykorzystam do głębszych duchowych refleksji..
  Nie ulega wątpliwości, że turystyczna oferta all inclusive zawierająca wszystkie możliwe atrakcje i opcje do wykorzystania w pakiecie, musi sporo kosztować. Nie miałem tej rozterki, jaką opcję na wakacje wybrać, gdyż najlepiej pasująca do moich możliwości nie zawierała surfingu, sailingu czy golfa, nie mówiąc o nocowaniu w kilkugwiazdkowym hotelu.
  Ale do rzeczy, czyli do duchowych refleksji...